Świętuj z nami imieniny Marszałka!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z pracownikami Muzeum Józefa Piłsudskiego zapraszają do wspólnego świętowania imienin Marszałka. Z okazji imienin Józefa uczniowie i muzealnicy rozdawać będą mieszkańcom Sulejówka cukierki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Zapraszamy! Sulejówek, 19 marca, godz. 13:00

 

unnamed.jpg

Zwyczaj publicznego świętowania imienin Józefa Piłsudskiego zapoczątkowali legioniści w 1915 roku. I Brygada zajmowała wówczas pozycje nad Nidą. Swoje pierwsze wojenne imieniny spędzał Piłsudski w sztabie brygady w Grudzynach. Otrzymał wówczas w prezencie zegarek z dedykacją „Kochanemu Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu w dniu imienin – korpus oficerski”.  Rok później,  gdy Legiony przebywały na Wołyniu, dostał od oficerów swojego sztabu na imieniny ryngraf z Matką Boską Ostrobramską, dla której żywił szczególną cześć, a od 5 pułku piechoty statuetkę legionisty, autorstwa Włodzimierza Koniecznego. Stała ona później  na biurku Marszałka, w dworku „Milusin”. W 1918 r. Piłsudski, uwięziony przez Niemców, obchodził imieniny w twierdzy w Magdeburgu. Prosił wówczas w liście przyszłą żonę Aleksandrę Szczerbińską, by przesłała mu w prezencie imieninowym dwie talie kart do pasjansa. 

W Polsce niepodległej imieniny Piłsudskiego stały się okazją do manifestowania szacunku i przywiązana do Marszałka. W szczególny sposób brali udział w świętowaniu imienin jego żołnierze.

Gdy po odejściu ze stanowisk państwowych Piłsudski zamieszkał w Sulejówku, na jego imieniny w 1924 r. przybyły tam tysiące ludzi. Jak wspominała Aleksandra Piłsudska, prezentami były także żywe zwierzęta: psy, króliki, owca, kogut, a nawet lis. 19 marca 1925 roku jeden z piłsudczyków, Antoni Anusz opublikował w „Kurierze Porannym” artykuł zatytułowany „Dobry lekarz niemocy narodu – gromiciel podłości i prywaty”. Po 1926 r. świętowano uroczyście imieniny Piłsudskiego, a głównymi organizatorami obchodów były wojsko, Związek Legionistów oraz Związek Strzelecki. W dniu imienin Piłsudskiego odbywały się marsze strzeleckie na trasie Sulejówek-Belweder.
Zapewne najwięcej życzeń otrzymał Józef Piłsudski na imieniny w 1931 r. Na apel premiera Walerego Sławka, tysiące kartek z życzeniami zostały wówczas wysłane z Polski na Maderę, gdzie Marszałek wypoczywał. W dwa lata późnej Związek Rezerwistów oraz Federacja Polskich Obrońców Ojczyzny podarowały Józefowi Piłsudskiemu zakupioną ze składek tych organizacji nieruchomość w Zułowie, gdzie znajdował się niegdyś dwór Piłsudskich.
Pod koniec życia Marszałek lubił spędzać imieniny w Wilnie, swoim ukochanym mieście.  Zapewne także uciekał od hucznych obchodów organizowanych w Warszawie. Tak właśnie było podczas ostatnich imienin Józefa Piłsudskiego w 1935 r. Gdy spotykał się w Wilnie z rodziną, w Warszawie odbył się wielki podchód pod Belweder, a w Filharmonii wyświetlony został film o życiu Marszałka.
Po śmierci Józefa Piłsudskiego, w latach 1936-1939 nadal uroczyście obchodzono jego imieniny. Przed Belwederem były składane kwiaty, organizowano nabożeństwa, przez radio przemawiał prezydent Ignacy Mościcki.