Co pamięta "Milusin"?

Zapraszamy do Sulejówka na wystawę przybliżającą historię Dworku Milusin.

Wystawa opowiada o historii Milusina, domu rodzinnego Aleksandry i Józefa Piłsudskich, starając się przybliżyć wyjątkową atmosferę, jaka panowała w Dworku, gdy mieszkali tam oni wraz z córkami w latach 1921–1926. Dzięki odpowiedniej aranżacji plastycznej oraz wykorzystaniu krótkich form audiowizualnych, wyobraźnia gości może zostać pobudzona tak, aby jej oczami dostrzegli dawne życie w tym niezwykłym miejscu. Umieszczone na podłogach linie, będące obrysem najważniejszych mebli, zaginionych niestety po 1947 roku, wyznaczają pustą przestrzeń, która będzie uzupełniana dzięki pracy zespołu Muzeum Józefa Piłsudskiego. Te puste miejsca, wskazujące na brak dawnych sprzętów domowych dworku, stają się również cichym apelem o pomoc w gromadzeniu oryginalnych pamiątek po rodzinie Piłsudskich. Aby jeszcze mocniej poruszyć wyobrażenie zwiedzających, na temat tego, jak wyglądał dawny Milusin, w każdym z pomieszczeń ustawione zostały tablice informacyjne wzbogacone fotografiami dworku, kiedy tętnił on życiem rodzinnym.

Jednak ekspozycja nie wykorzystuje jedynie wyobraźni widzów. Podczas zwiedzania wystawy w każdym z pokoi na ścianach wyświetlane są krótkie filmy, które mają jeszcze mocniej odtworzyć dawną atmosferę Milusina i ożywić obecnie opustoszałe wnętrza. Filmy te składają się z prezentacji przedwojennych fotografii pomieszczeń z oryginalnym wyposażeniem, trójwymiarowo opracowanych i animowanych, dzięki czemu widz ma wrażenie zaglądania do autentycznych wnętrz i poczucia ich klimatu za sprawą odpowiednio dobranej muzyki. Co istotne, ta audiowizualna część wystawy została zrealizowana z udziałem jednej z domowniczek dawnego Milusina – Jadwigi Jaraczewskiej – młodszej córki Aleksandry i Józefa Piłsudskich. To Pani Jadwiga, dzięki części filmowej, oprowadza gości po kolejnych pomieszczeniach swojego dawnego domu. Wraz z prawnuczką Marszałka, Wandą Onyszkiewicz, czyta również wspomnienia matki – Aleksandry Piłsudskiej. Wszystkie te elementy ekspozycji tworzą unikalny rodzaj narracji, która jest odpowiedzią na tytułowe pytanie Co pamięta "Milusin"?.

Przywoływanie wspomnień o życiu Piłsudskich w dworku nie kończy się wraz z obejrzeniem jego wnętrz. W najbardziej charakterystycznych częściach rozległego ogrodu rozmieszczone zostały plansze z fotografiami, informacjami i anegdotami o dawnych mieszkańcach.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest Agnieszka Kaczmarska, projekt plastyczny wykonał Zygmunt Fit, filmy zrealizowała Awangarda Media Group. Partnerem technologicznym wystawy jest firma SONY.

Wystawie towarzyszy folder o Milusinie wraz z planem tablic w ogrodzie.

Partner technologiczny wystawy 

Wystawa w Dworku "Milusin"
ul. Oleandrów 5, Sulejówek
wystawa czynna środa - niedziela 10.00 - 16.00

WSTĘP WOLNY

W okresie  10.09 – 05.11.2015, czwartki w naszym Muzeum są dniami zarezerwowanymi na lekacje muzealne. W tych dniach grupy szkolne mają pierszeństwo i nie gwarantujemy możliwości zwiedzania dworku w godzinach 10:00-14:00.