Z Piłsudskim po Białymstoku

Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku w partnerstwie z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Galerią im. Ślendzińskich.

Zapraszamy na profil projektu na Facebooku http://www.facebook.com/pilsudskijozef


Wielki finał II edycji projektu edukacyjnego z grą miejską

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada zapraszamy w godz. 10.00 – 16.00 do Muzeum Wojska w Białymstoku na wielki finał projektu „Z Piłsudskim po Białymstoku”. Wśród atrakcji: gra miejska, premiera teledysku do piosenki „Dziadek z wąsem z kamienia” oraz wysyłka kartek w ramach ogólnopolskiej akcji:  „Mamy Niepodległą!”

Projekt Z Piłsudskim po Białymstoku jest niekonwencjonalną formą poznawania historii, skierowaną do uczniów szkoły podstawowej. Projekt realizowany jest przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Galerią im. Ślendzińskich.

Gra miejska: do udziału w zabawie konieczne jest pobranie w punkcie startowym karty uczestnika. Na tej karcie uczestnicy będą zbierać punkty za dotarcie do odpowiedniego miejsca oraz udzielenie prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytania dotyczące historii Białegostoku. Wygrywa gracz, który zbierze największą ilość punktów.

„Mamy Niepodległą!” dzięki inicjatywie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  będzie można bezpłatnie wysłać jedną z pocztówek, zaprojektowanych przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia.

Warsztaty Z Piłsudskim po Białymstoku jednym z celów II edycji projektu było zapoznanie mieszkańców miasta z słuchowiskiem nagranym przez uczestników ubiegłorocznych zajęć. Opracowano scenariusze warsztatów, które od 22 października są realizowane bezpłatnie w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy rodziny z dziećmi na dwa bezpłatne zajęcia w godzinach: 10.00 – 11.00 i 11.00 – 12.00. Zainteresowanych prosimy o rezerwację miejsc w Galerii im. Sledzińskich pod numerem telefonu: 502 138 980.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje organizacyjne:

Miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 7

Harmonogram: poniedziałek 11 listopada  10.00-16.00

10.00 – 15.00 – stoisko promocyjne – informacje, wysyłka kartek w ramach akcji ”Mamy Niepodległą!”, gra planszowa, rozdawanie ulotek z tekstem piosenki; malowanie logo projektu na przyniesionych przez uczestników ubraniach, torbach itd. (szablony, farby i wałek do malowania na miejscu).

13.30-15.00 – Gra miejska

15.30-16.00 – Rozdanie nagród i podsumowanie projektu.

 

Organizatorzy: Muzeum Wojska w Białymstoku www.mwb.com.pl, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, www.muzeumpilsudski.pl


Czy patriotyzm może stać się tematem atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych?

Projekt Z Piłsudskim po Białymstoku pokazuje, że tak. Od kwietnia grupa uczniów z SP19 bierze udział w interdyscyplinarnych warsztatach, których celem jest przybliżenie pojęcia patriotyzmu oraz ukazania, jaka jest jego rola w czasach współczesnych.

Z Sulejówka do Białegostoku

Punktem wyjścia do działań jest postać Józefa Piłsudskiego. Skąd taki wybór? Większość obchodów świąt państwowych w Białymstoku rozpoczyna się przed jego pomnikiem, czemu sprzyja usytuowanie go na centralnym Rynku Kościuszki.  Nie dziwi więc,  że wizerunek Marszałka jest doskonale znany nawet najmłodszym mieszkańcom miasta. Natomiast niewielu wie, że w 1921 r. Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta, a pomnik postawiono w miejscu, gdzie odbierał uroczystą defiladę wojskową.

 
Pocztówka dźwiękowa z Białegostoku
Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się w czasie do Białegostoku lat 20 - tych i 30-tych. W tej historyczno – kulturowej podróży przewodnikiem będzie właśnie Józef Piłsudski. Na potrzeby zajęć zostaną przygotowane ścieżki dźwiękowe przybliżające dawny Białystok. Uczestnicy ugruntują zdobytą wiedzę tworząc – przy pomocy profesjonalistów – słuchowisko radiowe.  Ścieżki dźwiękowe wraz ze słuchowiskiem zostaną wydane na płycie. Znajdzie się w niej również audiodeskrypcja pomnika Józefa Piłsudskiego.

Dzień niepodległości w rytmie hip hopu, czyli wielki finał projektu „Z Piłsudskim po Białymstoku”

Nadszedł dzień 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości. Podczas gdy dorośli składali kwiaty pod pomnikiem Marszałka, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku szykowały dla mieszkańców własną propozycję obchodów narodowego święta. Gra miejska, słuchowisko radiowe i wspólna lekcja śpiewania pieśni patriotycznej to doskonały sposób na rodzinne uczestnictwo w rocznicowych obchodach.

Czas odczarować święta narodowe, szacunek do tradycji nie musi łączyć się z patosem. Można go równie dobrze wyrażać poprzez rap. Udowodnili to młodzi uczestnicy projektu Z Piłsudskim po Białymstoku. Stworzyli hip hopowy utwór Dziadek z wąsem z kamienia, który 11 listopada był emitowany w miejskich autobusach. W tym dniu odbył się wielki finał projektu, z głównym punktem - grą miejską. Uczestnicy gry przemierzali centrum miasta kierowani z punktu do punku kolejnymi zagadkami. Musieli również odpowiadać na pytania z historii miasta. Dzięki temu cześć z nich dowiedziała się np., co to jest buza (tradycyjny napój z kaszy jaglanej) i że przed wojną w Białymstoku stał Hotel Ritz. Na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – słuchowisko radiowe nagrane przez dzieci. Opowieść przeniosła słuchaczy w dzień 21 sierpnia 1921 roku, kiedy to Józef Piłsudski został Honorowym Obywatelem Białegostoku.
Uczestnicy projektu przygotowywali się do finału od kwietnia. Mieli przed sobą bardzo trudne zadania: sami pracowali nad słowami pieśni, tworzyli scenariusz słuchowiska, planowali trasę gry miejskiej, układali zagadki i pytania. Powstałe teksty są dzięki temu szczere i dziecięce. Finał był również wyłącznie ich dniem. Stali się prawdziwymi animatorami. Uczniów SP19 wspierali wolontariusze z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku. W ten sposób młodzież pokazała, jak chce obchodzić Święto Niepodległości. Pokazała również, że potrafi śpiewająco przygotować ogromną miejską imprezę.

Koordynatorka projektu:

Monika Marciniak


Współpracownicy:

Anna Błachno, Damian Kudzinowski, Kacper Paweluk, Rafał Konopka


Wolontariusze:

uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku - Zuzanna Sieńczuk, Justyna Wiercińska, Paulina Koczewska, Iza Car, Iga Laskowska