W 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rusza z akcją
Co na to Marszałek?

 

12 maja 2015 mija 80 lat od śmierci Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do wzięcia udziału w akcji Co na to Marszałek? Akcja ma pokazać jak w oczach Polaków wygląda współczesna Polska i pobudzić do refleksji nad tym z czego dziś dumny byłby Marszałek, a co by go zaniepokoiło lub wywołało zdziwienie. Akcję zainauguruje prezentacja wielkoformatowego muralu z wizerunkiem Piłsudskiego w centrum Warszawy.

 

ban.png

 

Pokaż Piłsudskiemu współczesną Polskę

Co na to Marszałek? to akcja mająca upamiętnić 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego i podkreślić kontynuację jego dziedzictwa – dla Marszałka zawsze najważniejsza była silna i niepodległa Polska. Muzeum zachęca do zastanowienia się na tym, jak wygląda współczesna Polska w naszych oczach, z perspektywy obiektywu aparatu lub telefonu. Co nam się w Polsce podoba,  a co chcemy zmienić? Gdzie znajdujemy się „we wszechświatowych zapasach w dziedzinie organizacji i kultury”, o których pisał Piłsudski? A co powiedziałby sam Marszałek patrząc na nadesłane przez nas obrazy dzisiejszej Polski?

Aby przyłączyć się do akcji, wystarczy zrobić zdjęcie i opublikować je na Facebooku lub Instagramie z tagiem #muzeumpilsudski! Z zebranych zdjęć powstanie wielkoformatowy mozaikowy portret Piłsudskiego, który Muzeum zaprezentuje 5 grudnia 2015 – w dzień urodzin Marszałka.

 

 

Czterometrowy Marszałek spogląda z muralu w centrum Warszawy

Obchody 80. rocznicy śmierci Marszałka rozpoczną się 12 maja od prezentacji w centrum Warszawy, na tzw. patelni przy Metrze Centrum, wielkoformatowego muralu z wizerunkiem Piłsudskiego. Podczas inauguracji będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które fotograf-rekonstruktor z lat 20. wykona camerą obcurą. Pracownicy i współpracownicy Muzeum będą pytali przechodniów o to jak postrzegają postać Józefa Piłsudskiego, jakie mają z nim skojarzenia i jaką rolę odgrywa on w dzisiejszych czasach. Wyniki sondy zostaną opublikowane przez Muzeum. Muralem umieszczonym w miejscu, przez które codziennie przechodzi 100 tys. osób, Muzeum przypomina
o dziedzictwie Marszałka, zachęcając wszystkich, a szczególnie młodsze pokolenia Polaków, do zastanowienia się nad znaczeniem tej niezwykłej postaci w historii i dla współczesnej Polski.

Obecność Józefa Piłsudskiego w przestrzeni miejskiej Warszawy jest przejawem fenomenu społecznego, który 80 lat po śmierci Marszałka wciąż trwa. Autorką _mg_9373_3.jpgkoncepcji plastycznej jest Katarzyna Bakuła. Jej praca została wyróżniona w konkursie. Ma to symboliczne znaczenie, ponieważ udział w projekcie debiutującej artystki pokazuje,  że Marszałek jest inspiracją także dla twórców młodego pokolenia. Mecenasem akcji jest Bank Zachodni WBK.

 

Józef Piłsudski 1867-1935. Fenomen społeczny.

Józef Piłsudski jest jednym z najbardziej znanych Polaków, a fenomen jego postaci to zjawisko wyjątkowe w polskiej historii. Marszałek był pierwszą osobą, której już za życia stawiano pomniki. Piłsudski do dzisiaj inspiruje ludzi sztuki i kultury – malarzy, poetów, pisarzy, grafików, dramaturgów. Do jego myśli odwołują się historycy i politycy, ale także internauci na forach i Polacy w swoich rozmowach. Wielkoformatowy mural oraz akcja Co na to Marszałek? są początkiem cyklu całorocznych wydarzeń kulturalno-społecznych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod hasłem Józef Piłsudski 1867-1935. Fenomen społeczny.

 

 

Kontakt: Anna Osiadacz, a.osiadacz@muzeumpilsudski.pl. tel.: 604-285-129

Nota prasowa: nota_prasowa_12_maja_2015.docx

Zdjęcia do pobrania:foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7

 

_mg_9380.jpg _mg_9378_0.jpg _mg_9383_0.jpg _mg_9419_0.jpg _mg_9430.jpg _mg_9373_2.jpg _mg_9390.jpg